דיכאון זה כואב אבל יש אור בקצה המנהרה

מהו דיכאון?

תחושת הדיכאון (שלפעמים באה מחרדה) הינה הפרעה נפשית נפוצה. תחושת דיכאון מסווגת כהפרעה במצבי הרוח ומאופיינת בחוסר אושר, חוסר חשק, הערכה עצמית נמוכה ולרב שקיעה לתוך עצבות וייאוש עמוקים. במרבית המקרים תחושת הדיכאון תכלול אובדן עניין והנאה במרבית תחומי החיים. אנשים אלו יחוו רגשות שלילים בין אם בתחושותיהם לבין תחושות כלפי הסביבה. הפרעה זו תכלול בתוכה אף תחושת אשם וכעס עצמי על כניסתו למצב הדיכאוני וחוסר האונים שמאפיין אותו.

כאשר אדם הלוקה בדיכאון יקום בבוקר המחשבה הראשונה שתעלה לו בראש היא” אין בשביל מה, הכול נראה חסר טעם וטפל והחיים אבדו את ערכם בעיני”. שום דבר לא ימצא חן בעינו, המצב יכול להחמיר עד כדי שהלוקה בדיכאון נכנס למצב פאסיבי עד כדי שכיבה במיטה ואי תפקוד בסיסי בעבודה, בבית ואף בהיגיינה האישית שלו.

דיכאון קשה יותר מדכדוך,לעומת הדכדוך שהוא רגש זמני המאופיין במצב רוח ירוד תחושת הדיכאון יהיה יותר קשה.

מהם סוגי הדיכאון?

לדיכאון ישנו ארבע דרגות של חומרה והלוקה בדיכאון יכול לנוע ביניהם לאורך תקופת הדיכאון, הטיפולים בדיכאון יכללו טיפול פסיכולוגי על ידי פסיכולוג, טיפול תרופתי ואף יהיו מצבים חמורים שבהם הלוקים בדיכאון יהיו מאושפזים בבית חולים במחלקה הפסיכיאטרית. לדיכאון ישנו רמות שונות: ישנה את הרמה הנמוכה והמתונה של הדיכאון, ישנה רמה בינונית של דיכאון, ישנה רמה חמורה של דיכאון שאיננה מלווה בפסיכוזה וישנה את הרמה הקשה של הדיכאון אשר מלווה בפסיכוזה. כמובן שלכל רמה יש את הסימפטומים והמאפיינים לה. ים והרק מומחה מקצועי ידע להבחין בין הרמות השונות של הדיכאון.

קל לזהות אדם שנתון בדיכאון, בעינו ניתן לראות אובדן חיים, פניו ישדרו ניתוק וצער, שפת גופו והליכתו נהיית איטית יותר מהמקובל, תחושתו הכללית תהיה כבדו ועייפה ובכיו של האדם הנתון בדיכאון יהיה בכי כואב אך לא משחרר.

לרב אנשים אלו זקוקים לחום ואהבה והסביבה צריכה לתמוך בו יותר מתמיד, ניתן לעשות זאת על ידי ליטוף או חיבוק, על ידי שיחות גלויות, להקשיב ולתמוך. דרכים אלו מעבירות אנרגיה מאחד לשני והאדם הנתון בדיכאון יכול להתעודד מהתחושות החיוביות שנותנת לו הסביבה.  בכדי לעזור לאנשים אלו מומלץ לשלוח לטיפול אשר יעזור להם לצאת מהמצב בו הם שרויים.

בשנים האחרונות התפתח הטיפול בדיכאון וכיום ניתן למצוא קליניקות המתמחות בתחום זה, ניתן לטפל בבעיה זו גם על ידי טיפול תרופתי.