הפחד – שורש כל הרגשות הכואבים

מהו פחד?

הפחד הינו תחושה רגשית ופיזיולוגית לא נעימה כלל. תחושה זו קיימת אצל בני האדם ובעלי החיים. תחושת הפחד נגרמת בדרך כלל כתוצאה מחשיפה לגירוי חיצוני מסוכן ומאיים כגון: פחד למראה אש, חייה מסוכנת וכולי. הפחד יתגבר ככל שהגירוי החיצוני הוא בלתי צפוי וגדול יותר.

לתחושת הפחד ישנו תפקיד מרכזי בשרידותו של האדם/בעל חיים, תחושה זו משמשת כאמצעי זהירות להרחקה מהסכנה הנשקפת לחייו. תחושת הפחד לרב תמנע את האדם להימנע מלהיכנס למצבים מסוכנים, לעומת זאת תחושת הפחד מגבילה את תפקודו של האדם ואת מרחב העשייה שלו.

כאשר מופיעה תחושת הפחד יתחוללו בגוף מספר שינויים, שינויים אלו יופיעו גם בעת תחושת החרדה, האדרנלין יעלה ובעקבותיו יתרחשו מספר שינויים כגון התרחבות האישונים, צמרמורת, לחץ דם גבוה, קצב פעימות הלב יעלה והרחבת כלי הדם אל השרירים. שינויים אלו יבואו בכדי להכין את כל מערכות הגוף להתמודדות פיזית אפשרית עם הסכנה או האיום הנשקף לחייו. לרב התגובה הראשונית בעת תחושת הפחד היא בריחה מאזור הסכנה, החזרת מלחמה ובמקרים של פחד מוגבר שיתוק זמני במטרה להסתוות.

הפחד מתחלק לשני סוגים: פחד אמיתי ופחד אשלייתי.

פחד אמיתי- זהו פחד שנובע ממשהו אמיתי שאכן קורה כאן ועכשיו כגון מישהו מבהיל, חייה מסוכנת, עמידה על צוק גבוה ועוד. אכן אלו פחדים אמיתיים שמטרתם היא לאותת לנו שיש סכנה אמיתית הנשקפת לחיינו.

פחד אשלייתי- זהו תחושת פחד שנובעת מדברים שכבר אינם קיימים כגון: כאשר אדם כמעט טבע בעבר אזי כאשר יתקרב למים הוא יפחד מאד, אדם אשר עבר תאונה יפחד מכל רכב חוצה. לאיש אין כל סיבה לפחד מאותו זיכרון אך מכיוון שהאיש חווה טראומה הוא יפחד תמיד ממים, מרכב וכולי ואפילו שאין כל סיבה לפחד כלל.

לרב, 90% מהפחדים הינם כתוצאה מאשליה.

הפחד הוא חלק מטבע אישיותנו או שהוא נגרם כתוצאה מטראומה שחווינו בעבר. לרב הפחד יתבטא כחרדה לבריאות, פחד לשלום המשפחה( לאור המצב הביטחוני של ימינו) ועוד. הסביבה בה אנו חיים מאד הישגית וגורמת לחץ תמידי, לחץ זה הינו הגורם הישיר להגברת הפחד והחרדה.

סוגי הפחדים ועוצמתם משתנים מאדם לאדם בהתאם למבנה אישיותו. לכולנו קיימת רמה כזו או אחרת של פחד שהיא בגדר הנורמה, אך כאשר הפחדים מנהלים את חיינו ואין לנו שליטה עליהם אזי יש צורך לפנות לטיפול נפשי הנערך על ידי פסיכולוג אשר יזהה את מקור הבעיה.