התקף חרדה זה קצת מבהיל אבל עובר בקלות

 מהו התקף חרדה?

 התקף החרדה מוגדר כהופעה פתאומית וחזקה של בהלה, אי נוחות, פחד אשר מגיעה לנקודת השיא תוך עשר דקות וכוללת בתוכה לפחות ארבע מהתסמינים הבאים:דפיקות לב מואצות, יש צורך להימלט מהאזור, רעידות, הזעת יתר, קוצר בנשימה, דקירות לא נוחות באזור החזה, גלי קור או חום, פחד, פחד מאובדן שליטה, תחושה של סכנה קרבה, תחושת מחנק ועוד.

מי עלול לסבול בהתקף חרדה?

 התקפי החרדה הן הסוג הנפוץ ביותר בקטגוריית הבעיות הנפשיות. בעיה זו היא נחלתם של כל שכבות האוכלוסייה, החל בילדים וכלה במבוגרים. ניתן אף למצוא בעלי חיים אשר סובלים מהתקפי חרדה. כמובן שאנשים אשר סובלים מבעיות נפשיות אחרות יכולים לפתח במקביל הפרעות והתקפי חרדה.

 התקפי החרדה עלולים להתפתח ממספר גורמים ולא תמיד אפשר לזהות את הסיבה האפשרית לבעיה זו. לרב, אנשים נוטים לחשוב שהתקפי החרדה מושפעים מגורמים פסיכולוגיים כגון: אירועי חיים וסגנון חיים. כמו כן ישנם גורמים פיזיולוגיים כגון: תורשה, תהליכים כימיים במוח ועוד. כמובן שישנה אינטראקציה בין שני גורמים אלו כגון: ידוע ומובן שמצבי לחץ גורמים לתגובות פיזיולוגיות מסוגים שונים.

ישנם שלושה סוגים של התקפי חרדה:

 נטייה למצביות– ישנם מצבים בהם קיימת סבירות גבוהה שהאדם יסבול מהתקף חרדה אם כי לרב היא אינה מתרחשת. ניתן למצוא דוגמא מחיי היומיום כגון: התקף חרדה באמצע נהיגה ועוד.

 פתאומיות– ההתקפה יכולה להופיע- יש מאין, בלי כל אזהרה וסיבה הנראית לעין.

 מצבית– ישנם מצבים קבועים שבהם תמיד יסבול הלוקה בחרדה כגון כניסה למנהרה חשוכה, עמידה על צוק גבוה, ועוד.

על פי אבחון פסיכיאטרי להתקפי חרדה , התקפי חרדה מחייב הופעת שתי התקפות חרדה פתאומיות לכל הפחות, ולאחר מכן חודש אחד הו הלוקה בחרדה מודאג מהישנות ההתקפות. כמובן שהתדירות והחומרה של ההתקף משתנה מאדם לאדם.

לפי הערכות הסטטיסטיות יש כ 5-10% מהאוכלוסייה הסובלים מהפרעות והתקפי חרדה בעוצמות שונות. מרבית האנשים עוברים לפחות פעם בחייהם תקופה בחיים המאופיינת בחרדה גבוהה, בין אם היא מאובחנת פורמאלית כהפרעת חרדה ובין אם היא אכן קיימת כחלק מהחוויה האנושית.

כיום ניתן למצוא מקומות אשר מטפלים בהתקפי החרדה, הטיפולים יעילים, אך רק כשליש מהסובלים מהתקפי חרדה פונים לטיפול פסיכולוגי. דבר זה מושפע בעיקר מחוסר מודעות ומסטיגמה לא נאותה לגבי הטיפול הנפשי.