התקפי חרדה מבהילים ועוברים בקלות

מהו המושג חרדה?    

המושג חרדה זהו התקף של פאניקה המלוות בתחושת קיצונית של פחד. בנוסף לתחושות אלו יופיעו תסמינים ברורים על הגוף כגון: הזעת יתר, רעד בגוף, סחרחורות, פחדים מאבדן שליטה, דקירות באזורים שונים בגוף, קוצר נשימה, תחושת מחנק, צמרמורות בגוף קוצב הלב חזק ומהיר ועוד.

מהי אם כן חרדה? מדוע ישנם אנשים אשר עוברים התקפי חרדה? מה ניתן לעשות במצבים אלו והאם התקפי החרדה אכן סימן לכך שאנו חולים?

חרדה זהו איתות המגיע היישר מהמוח לנוכח סכנה או איום ממשי וזהו עניין המחייב התגייסות והתמקדות בכדי לטפל בו.

לרב ההתקפים אינם צפויים, האדם אשר רגיל לחוות התקפי חרדה תמיד יחשוש ויהיה נתון בפחד מתמיד מההתקף הבא. ניתן לאמור כי חשש זה כשלעצמו יש בו מספיק כדי לגרום להתקפי חרדה נוספים. ניתן למצוא אנשים אשר חווים התקפי חרדה ונמנעים מלצאת מהאזורים המוכרים להם ואשר שם הם מרגישים בטוחים יותר, זאת על מנת להימנע ממצבי התקף חרדה ללא סביבה תומכת.

מהם השלבים של התקף חרדה?

  • ישנו את הגירוי החיצוני, גירוי זה יכלול מספר תסמינים גופניים שפירטנו לעיל והם יופיעו כאשר הלוקה בחרדה ישהה במקום בו לקה בעבר בחרדה.
  • ישנן את המחשבות המדאיגות, האדם הנתון בחרדה יתחיל לחשוב מחשבות כגון: הנה אני עומד לחוות התקף חרדה נוסף”.
  • תסמינים גופניים של ” הלחם או ברח”.
  • מחשבות אשר משמרות את רגעי החרדה.

דוגמא:

” נסענו בכביש מסוים אשר נמצאת בו כיכר, ואשר בעבר קרתה לי תאונה עקב התנגשותי בכיכר. מיד יתחילו מחשבות להתרוצץ בראשי ” הנה זה הולך לקרות לי שוב” ” הייתי פה בעבר ויש סיכוי שהתאונה תקרה לי שוב” כתוצאה ממחשבות אלו התסמינים הגופניים יתחילו להופיע והכול יתחיל להסתחרר בראש. בעקבות כך ישתחרר אדרנלין והתסמינים הגופניים ימשיכו להופיע ביתר שאת וכך גם המחשבות הנוראיות, וחוזר חלילה.

כאשר יש לאדם משמעות והבנה אודות התקפי החרדה הפוקדים אותו אזי זהו צעד ראשון להחלמה מהתקפי החרדה. מומלץ ללכת לטיפול נפשי( זה לא גרוע כמו שזה נשמע) הנערך על ידי פסיכולוג, במהלך הטיפולים יערוך המטופל סדרה של תרגילים המיועדים להתגבר על ביות החרדה.