חרדה מדוע זה קורה לי?

כל אחד מאיתנו יכול לשבת במכונית או אפילו להתהלך לתומו בקניון ולפתע הוא ירגיש שנשימתו נעתקת והוא לא יכול לנשום. פתאום נהיה לו חם, ואפילו יכולות להופיע מין דקירות בגב ,בידיו וברגליו. כל בן אדם נורמאלי יתחיל לדאוג ולשאול את עצמו מדוע זה קרה לו.

כתבתי כאן מה קורה לאדם אשר חש כאבים לצד תחושות חרדה. מקריאת שורות אלו ניתן ללמוד על ההתמודדות עם תחושות חרדה בקרב כלל האוכלוסייה. הבה נחזור למקרה שלעיל ונראה מה מתפתח הלאה:

לאחר זמן קצר כאשר כל התחושות הלא נעימות נעלמו ממהר הבן אדם ללכת לראות רופא או אפילו לחדר מיון אך לאחר הבדיקות הוא מתבשר שהוא בריא והכול כשורה. כמובן שהוא תוהה מדוע זה קרה לו וממשיך בחיי היום יום. אך תופעות אלו ממשיכות להגיע בשנית ובשלישית והוא ממהר ללכת להיבדק והתוצאות מראות ש… הכול בסדר! כדי להימנע ממצבים שבהם ההתקפים יחזרו מקפיד אותו האדם להימנע מלהתקרב למקומות בו קרו לו ההתקפים . יוצא מצב שתהליך זה של הימנעות לרוב מוביל לצמצום של תחומי החיים ומעגלים חברתיים ותוך זמן קצר תמונת החיים של אותו אדם תשתנה לרעה באופן משמעותי.

מדוע דברים אלו מתרחשים? ובכן לאחר שנשללה בעיה בריאותית נותרה רק בעיה הקשורה לתחום הנפש: לחצים בלימודים,חרדות מפני תקיפה,לחצים כלכליים, חרדה מאירועים ביטחוניים כגון : מלחמות, פיגועים וכולי. לא ניתן להגיד שסיבות אלו נחלת תחום הנפש בלבד!מכיוון שהגוף והנפש הם דבר אחד לדוגמא: אדם השרוי בלחץ כתוצאה מאחד הגורמים שלעיל אזי הגוף יגיב אחרת, המולקולות נעות אחרת, הנשימה נעשית שטוחה יותר וחל שינוי במאזן החמצן בגוף ואף המוח מתחיל לאותת שיש צורך בשינוי וזה מגיע לידי ביטוי בהזעה ,רעד בידיים, ואפילו כאבים בחזה.

כיצד מטפלים ?

דבר ראשון יש להכיר את התופעה, ואחר כך לומדים להתמודד עם התחושות. ישנם אנשים הנעזרים בטכניקות של נשימה , דבר זה אינו מעלים לחלוטין את התופעות אך משפרת את יכולתו של האדם להתמודד איתם. לעומת זאת ישנם כדורים אשר משפיעים על התקפי חרדה אלו והם נעלמים כלא היו.