חרדת בחינות – מוכר וניתן לטיפול בקלות

מהי למעשה חרדת בחינות?

כל אחד מאיתנו יכול לגשת לבחינה כלשהיא לאחר שלמד אין ספור פעמים, אך בהגיעו לרגע הבחינה נדמה כאילו כל מה שלמד ושינן נעלם כלא היה. חרדה זו היה תגובת דחק אשר מופיעה במצבים בהם ישנה הערכה של הביצועים, התוצאות יכולות להתבטא על ידי פגיעה בתפקוד ומצוקת חרדה.

אכן, מרביתנו שמעו על המושג חרדת בחינות, מרביתנו אף חוו בבעיה זו לא פעם לפני מבחן מלחיץ. אך יש לציין שלא כל תחושת חרדה שקיימת לפני מבחן אכן עונה להגדרה הפסיכיאטרית של חרדת בחינות.

מסקרים שנערכו נמצא שיותר מ 15% מהתלמידים והסטודנטים סובלים מבעיה זו.

 מאפייני חרדת בחינות:

סימפטומים גופניים הכוללים עלייה בקצב הלב, הזעת יתר, סחרחורות, חולשה ועוד.

תגובה רגשית כגון לחץ, דאגה ופחד.

ייתכנו שיבושים קוגניטיביים כגון פגיעה ביכולת הריכוז, בלבול ואף שכחה.

הלוקה בחרדה זו ינסה מלהימנע מהמצב המעורר חרדה כגון: התכוננות לא יעילה לבחינה זו ואפילו הימנעות מהמלחת הבחינה, דבר אשר יגרום להפסד ולכישלון.

 הגורמים לחרדת בחינות.

 הסיבות לכך נחלקות לסיבות תלויות במצב ולסיבות אישיותיות.

הסיבות אישיותיות.

לרב, אנשים שנוטים לסבול מהפרעת חרדת בחינות הם על פי רב אנשים משקיענים ופרפקציוניסטים, אנשים אלו עומדים תחת לחץ רב המופעל עליהם, לרב לחץ זה יגיע מההורים, מהסביבה ואף מבן הזוג. מרבית אנשים אלו יסבלו מעודף דימוי עצמי נמוך אשר מכלילים כל כישלון גם על תחומי חיים אחרים, בנוסף אנשים אלו נוטים להאשים את סביבתם בכישלונותיהם ואף פעם לא לוקחים אחריות על מעשיהם.

הסיבות התלויות במצב.

ככל שנהיה פחות מוכנים לבחינה כך החרדה תגדל ותתגבר. לרב אנשים אשר יכללו תחת קטגוריה זו הם אנשים אשר הפסידו שיעורים וצברו פער גדול מחבריהם לכיתה, כך אנשים אלו יהיו חסרי הבנה לגבי החומר הנלמד. מצב נוסף הוא הבנה לטיב המבחן, אנשים אלו יכנסו ללחץ רק מהמחשבה על סוג המבחן, מהי רמת הקושי במבחן, אילו סוגי שאלות יהיו וכולי. סיבה נוספת לחרדת בחינות היא הכנה לא יעילה למבחן יכולה ליצור לחץ ואפילו אווירה תחרותית או העצמה מוגזמת של חשיבות המבחן.