טיפול בחרדה זה דבר חשוב

מהו המושג חרדה

כשאנו שומעים את המונח טיפול בחרדה האם אנו יודעים באמת למה הכוונה?

המושג חרדה הינה תופעה טבעית כשהיא קיימת במידה מסוימת. אך כאשר היא הופכת להיות לא  פרופורציונית ושולטת על חיו ופעילותו התקינה של האדם אזי מצב זה מצריך טיפול בחרדה.

כיום ניתן לסבול מחרדה ומפחד מהמון גורמים, אך החרדה לא מתעוררת דווקא מגורמים סביבתיים אלא גם נטייה תורשתית, גורמים פיזיולוגיים וחוסר איזון אשר גם עלול לגרום לתחושת חרדה מתמדת והתקפי חרדה.

טיפול בחרדות – טכניקות התנהגותיות קונטיביות.

חשיפה ומניעת תגובה- טיפול זה כרוך בחשיפות חוזרת ונשנית למקור הטרדנות, הנטייה הטבעית היא לרצות למנוע הפחתות בחרדה ובעוד שבזמן החשיפה יש מצב לעודד מפגש עם החרדה, כגון: אדם חושש מחיידקים ומזיהום, במהלך הטיפול יעודד המטפל- הפסיכולוג את המטופל לגעת בידית הדלת הנחשדת על פי דעתו של המטופל כנגועה בזיהום, אמנם יהיה דחף לרחוץ את היד מיד כשהוא מוריד את ידו מהידית, אך דחף זה ילך ויתמוגג בהדרגתיות. כך המטופל מתרגל שליטה עצמית במחשבות ובטקסטים.

טיפול בחרדות על פי טיפול קוגניטיבי.

במהלך טיפולים אלו המטפל מתמקד בלימוד והקניות שיטות יעילות להתמודדויות עם המחשבות הקטסטרופאליות ותחושת האחריות המוגזמת.

טיפול אינטנסיבי.

טיפול זה יכול להתמשך לאורך כ- 4 שבועות. לרב טיפול זה יתבצע בבית המטופל, שיטה זו פותחה בארצות הברית ואכן הוכחה כיעילה מבין שאר שיטות הטיפול. בתחילתו של הטיפול נעשית חקירה מקיפה ופרטנית של הבעיה, המטפל אוסף מידע על הטקסים ולומד את האובססיה של המטופל. המשפחה מעורבת בכל שלבי הטיפול ואף אנשי צוות מקצועי אשר ילוו את המטופל במהלך תרגילי השליטה העצמית בהפרעה.

טיפול רפואי- טיפול תרופתי.

אם וכאשר הרופא אכן יקבע שהמטופל זקוק לתרופות אזי הוא ייתן לו תרופות מסוג נוגדי דיכאון, תרופות אלו מעולות לטיפול במחשבות טורדניות.

במרבית בטיפולים מקובל לשלב בין טיפול תרופתי לבין טיפול התנהגותי עם או בלי טיפול קוגניטיבי.

למי מיועדים הטיפול בחרדה?

הטפולים מומלצים ומיועדים לכל שכבות האוכלוסייה, החל בילדים וכלה במבוגרים אשר איכות חייהם נפגעה על ידי חשש ופחד מכישלונות, מלחצים או מחרדות כאלה ואחרות. טיפול בחרדה משפר את איכות החיים במגוון תחומים כגון: חברתית, זוגיות, מקצועית, כלכלית, לימודות ועוד.