טיפול בחרדות ללא תרופות

 חרדה מהי?

תחושת החרדה הינה תחושה פסיכולוגית או פיזיולוגית בה האדם יחוש באי שקט עקב דאגה ומתח רב מפני איום או סכנה דמיוניים או ממשיים, בלתי מודעים או מודעים והוא עלול לחוש בחוסר אונים מולם.

לחרדה קיימת תסמינים המלווים אותה כגון: הזעת יתר, רעידות, נשימות מואצות, קוצב לב מוגבר, סחרחורות ועוד.

טיפול בחרדה זהו שם כולל למספר הפרעות חרדה כגון: חרדה כללית, חרדה חברתית, חרדת בריאות, חרדת בחינות ועוד.

 דוגמא ללוקה בחרדה.

ברצוני להביא בפניכם  דוגמא: אדם הסובל מהפרעות חרדה כללית, אדם זה לא יפסיק לשמוע רדיו, ויכנס לעיתים תכופות לאתרי חדשות באינטרנט. לעומתו, אנשים אחרים יצקצקו בלשונם וימשיכו בסדר היום שלהם. כל הידע שהוא שומע לא נותן לו מנוחה והוא אינו יפסיק לחשוש לשנייה מכל הדברים ששמע וקרא, אדם זה יתכנן כיצד הוא ימנע במקרי סכנה כגון רעידת אדמה, שריפה ועוד. כמובן שהחרדות לא יסתכמו רק בזה אלא יתפשטו ויחלשו גם על מחשבות בנושא העתיד כגון כיצד תראה מדינתו בעתיד, חשש לשלומה של משפחתו בעת נסיעה ועוד.
 

טיפול בחרדה – מהי מטרת הטיפול?

תחושת החרדה הינה מנגנון מרכזי הגורם לאדם להפנות את תשומת ליבו לנושאים הדורשים את טיפולו. ישנה חרדה ברמה נמוכה ובינונית שבה האדם מסוגל לתפקד בצורה סבירה ובאופן יעיל. אך כאשר רמת החרדה גבוהה אזי היא עלולה לפגוע בכושר תפקודו ולפגוע בביצועיו,חרדה ברמה גבוהה אף עלולה להיות משתקת. כמובן שתחושת חרדה ברמה גבוהה גורמת לאדם לסבול ממנה.

מטרתו של הטיפול בחרדה הוא אינו להעלים כליל את התחושה אלא ללמד את האדם דרכים כיצד יש להתמודד עם החרדה, על ידי כך החרדה לא תהיה מייסרת אלא מועילה. בין הדברים שלומד הלוקה בחרדה במהלך הטיפול הוא להבדיל בין איומים מציאותיים שאכן דורשים תשומת לב לבין סכנה דמיונית.

אחד מהמטרות של טיפול בחרדה הוא אינו לגרום לאדם להפסיק לגמרי לדאוג, אלא להפוך את המושג חרדה לנורמטיבית יותר, זאת אומרת לא הכוונה שיפסיק לשמוע חדשות אלא שיוריד מינון, שאכן יצליח להבדיל בין הנושאים שאכן בשליטתו לבין הנושאים שאין ידו יכולה לעזור במאום. כך כאשר הוא ישמע נושא כאוב שבעבר עורר אצלו פחד חרדה רבה אזי אחרי הטיפול בחרדה ועם הכלים שהוקנו לו כאשר הוא ישמע את אותו הנושא יצוצו אצלו רגשות חרדה אך ברמה נמוכה יותר.