טיפול חרדה במאה ה21

 מהי חרדה?

חרדה זהי תגובת חרום טבעית המבוצעת על ידי הגוף בשעת סכנה, במקרים מסוימים החרדה עלולה להיות קיצונית ומעיקה ופוגעת בשגרת החיים. בכדי לטפל בחרדה יש צורך לדעת מהו הגורם ועל ידי כך ללמוד את הפתרון.

הפרעות חרדה הן תופעה שחיכה אשר נפוצה ברב שכבות האוכלוסייה הכוללת את האוכלוסייה הבריאה והנורמטיבית. כמובן שאנשים אשר סובלים מבעיות נפשיות אחרות כגון דיכאון וכולי עלולים לפתח הפרעות חרדה במקביל.

כיצד ניתן לטפל בתופעת החרדה?

ניתן לטפל בתופעת החרדה על ידי כמה סוגי טיפולים, הטיפולים הבולטים הם: טיפולים פסיכולוגיים וטיפולים תרופתיים. ניתן לאמור שהתקף החרדה אכן הוא סימפטום ממוקד אשר מאותת על בעיה פסיכולוגית כלשהיא ואין טעם להסיר את הסימפטום מכיוון שהבעיה האמיתית תישאר אך תשנה צורה.

שיטת טיפול פסיכולוגית ראשונה- טיפול דינמי ארוך טווח.

לפי צורת חשיבה זו אכן יש צורך בטיפול פסיכולוגי דינמי וארוך טווח בכדי לזהות את שורש הבעיה, רק אז התקפי החרדה ייעלמו.

ניתן לאמור שהתקפי החרדה נובעים מגורמים רגשיים לא מודעים שיש לעבוד עליהם בטיפול פסיכולוגי.

שיטת טיפול פסיכולוגית  שנייה- טיפול קוגניטיבי התנהגותי.

טיפול זה קצר אך ממוקד, מטרתו לשפר את איכות החיים. כאשר ישנה בעיה פסיכולוגית עמוקה יותר מומלץ לטפל בה, אך בו זמנית כדאי לטפל בחרדה. ממציאי טיפול זה טוענים שבלי שום קשר לגורמים האמיתיים שאכן גרמו להתקף חרדה ניתן ללמוד על הגוף, הנפש, שיטות להרגעה והגברת השליטה העצמית  אשר יגרמו לפחות פחד וחשש מההתקף הבא ואף ירידה בהסתברות להתרחשות התקף חרדה נוסף. הפסיכולוג המטפל על פי שיטה זו נעזר במהלך הטיפול במגוון טכניקות טיפוליות בכדי להעצים את ההשפעה של טיפול הקוגניטיבי כגון: דמיון מודרך, הרפיה, היפנוזה ועוד.

הטיפול הפסיכולוגי נועד בכדי לשנות הרגלים אישיים, וזאת בכדי למנוע את תופעת החרדה שפוגעת באורך החיים הבריא לטווח הארוך.

שיטת טיפול רפואית- תרופתית.

כאשר מטפלים על פי שיטה זו לרב הרופא אינו מניח הנחות לגבי סיבת התופעה אלא יוצא מתוך נקודת הנחה שמסיבה כלשהיא נוצר חוסר איזון שניתן לתקנו על ידי מתן תרופות. ישנם מצבי חרדה חריפים שבסם משולבים גם טיפול פסיכולוגי וגם טיפול תרופתי.

כאשר מטפלים בחרדה על ידי תרופות יש לציין שהטיפול התרופתי אינו משנה את שורש הבעיה ולכן הפסקת מתן התרופות תחזיר במרבית מהמקרים את החרדה.