טיפול קוגניטיבי התנהגותי

 תגליתו של הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי.

ממציא הטיפול הלא הוא זוכה חתן פרס נובל פאלוב, פאלוב הינו פיזיקאי רוסי אשר זיהה את הקשר בין גירוי לתגובה/רפלקס אצל בעלי החיים, פאלוב ערך ניסוי אשר התפרסם ונהיה לשיחת היום בקרב המדענים. ניסוי זה כלל כלב מזיל ריר כבר בעודו שומע את הצעדים המסמנים שהנה מגיע האוכל ולאו דווקא בעת הנחת האוכל לפניו.  על ידי כך התפתחה ההבנה שאנשים אכן מגיבים לטריגר. לפי הבנה זו לאורך המאה ה20 קם והתפתח תחום שלם העוסק בפסיכולוגיית ” עיצוב והתנהגות”, ועד היום יש לפסיכולוגיה זו יישומים נרחבים ובעיקר בתחום החינוך.

כך נבנה התשתית להתפתחותו של הטיפול קוגניטיבי התנהגותי שמתמקד בהלך התנהגותו של המטופל על ידי הפסקת ההתנהגות הבלתי יעילה שלו ובאותו הזמן אימוץ של התנהגות חילופית שתהיה אכן יעליה ואפקטיבית.

מתי כדאי להשתמש בטיפול קוגניטיבי התנהגותי?

כאשר אנו מזהים מצב שבו הרגש השלילי גובר עלינו, הרגש השלילי יכול להתבטאות בכמה דרכים כגון: חרדה, דיכאון, פחד ועוד או שלחילופין מתקיימת התנהגות שלילית חוזרת ובלתי יעילה, אזי יש לנו מקום לגשת לטיפול.

 במאמר זה אני יביא לכם כמה יתרונות לטיפול התנהגותי קוגניטיבי:

התנהגות נכונה ויעילה תגרום לתוצאות רצויות וחיוביות בהתנהלותו של המטופל במהלך החיים, מחשבות חיוביות ואף תלווה ברגש נעים.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתמקד בעיקר בהתנהגות, ועל ידי כך הוא מתפרש לאורך זמן קצר, ז”א התוצאות אינן מאחרות לבוא.  ישנם מקרים של מצבי חרדה פוביה שמספר המפגשים יהיו בין 4-6 פעמים.

אחד היתרונות המשמעותיים ביותר בא לידי ביטוי על ידי שמטופל מקבל (או יותר נכון לוקח) לידיו את השליטה, בין אם מדובר בפחדים או דפוסי התנהגות חדשים ויעילים יותר.

המטופל רוכש לעצמו כלים לחיים, בכל מה שקשור להתמודדות היומיומית שלו כך שאם יצא מצב והבעיה תחזור הוא יידע בדיוק כיצד ואיך להתמודד איתה ובהרבה פעמים אף לטפל בה בכוחות עצמו ללא עזרת פסיכולוג.

מהו קהל היעד של טיפול התנהגותי קוגניטיבי?

טיפול זה מתאים לכל שכבות האוכלוסייה הכולל מתבגרים, ילדים בבתי ספר, ילדים בגיל הרך. ואף מבוגרים בגיל הזקנה.