פסיכיאטר זה לא סוף העולם, זה רק זמני

מהו פסיכיאטר?

פסיכיאטר הוא רופא אשר בקי בכל תחומי הרפואה, לימודיו התיאוריים כוללים לימודי רפואה ובסיומן הוא מתחיל את לימודי הפסיכיאטריה  הנפרסים לאורך ארבע שנים לפחות. לימודים אלו מתרכזים בעיקר בחקירות וטיפולים לנפש האדם. הפסיכיאטר עוסק בעיקר בשיקום אנשים הלוקים במחלות נפש ואף מקדם את נושא בריאות הנפש.

היכן ניתן למצוא פסיכיאטרים?

כיום ניתן למצוא פסיכיאטרים העוסקים במקצוע זה בקליניקות פרטיות, במרפאות ציבוריות ואפילו  במרכזים קהילתיים לבריאות הנפש. ניתן למצוא פסיכיאטרים העובדים בבתי חולים פסיכיאטרים ואף במחלקות פסיכיאטריות בבתי חולים כללים. כיום מועסקים פסיכיאטרים במכוני מחקר למיניהם, חברות תרופות ואף בארגוני חקירות כגון צה”ל, משטרה ושירותי הביטחון.

תפקידי הפסיכיאטר:

תפקידיו של הפסיכיאטר רבים, בין תפקידיו הוא נתינת אבחנה נכונה וזאת על מנת לקבוע מהשך וסוג הטיפול. במהלך הפגישה יערוך הפסיכיאטר ראיון קליני עם המטופל ובמהלכו ינסה המטפל להגיע לאבחנה המדויקת.

מרבית ההפרעות הנפשיות אינן ניתנות לריפוי מוחלט, הטיפול אותו מעניק הפסיכיאטר למטופל יתרכז בעיקר באיזון ביוכימי של הגוף, ריסונם של תסמיני הבעיה, הקלת מצוקתו של החולה ושיקומו.

הטיפולים בבעיות השונות יתקיימו על פי רב במסגרת מוסדית מתמחה, קליניקות פרטיות, מסגרת קהילתית או בבית החולה.

בסוף הטיפול הפסיכיאטר יחליט האם יש צורך במרשמי תרופות או לא, ישנם אף פסיכיאטרים אשר עברו הכשרה לפסיכותרפיה והם מטפלים בדרך זה ונמנעים לתת תרופות.

מכיוון שלא תמיד ניתן לדעת מהי התרופה המתאימה ומהו המינון הנכון, לכן ימשיך הפסיכיאטר לעקוב אחר המטופל על מנת לקבוע באופן סופי בטיפול שמתאים ביותר למטופל.

מה ההבדל בין פסיכיאטר לפסיכולוג?

פסיכיאטר- זהו אדם שלמד 7 שנים לימודי רפואה ורק אחר כך התמחה בפסיכיאטריה. כרופא, הוא יש לו רשות לתת תרופות פסיכיאטריות.

פסיכולוג-  מסלול לימודיו שונה מפסיכיאטר, והוא למד רק פסיכולוגיה. הפסיכולוג איננו רופא ולא רשאי לתת תרופות משום סוג, טיפולו מסתכם בשיחות עם המטופל בלבד.

הפניה לגורמי טיפול

כאשר הפסיכיאטר מאבחן מצב נפשי כלשהוא אשר טיפולו לא דווקא מסתכם בתרופות אלא טיפול רגשי או טיפול אחר, במצב כזה יפנה הפסיכיאטר את המטופל לגורמי טיפול שונים כגון: פסיכולוג, עובד סוציאלי, טיפול קבוצתי ועוד.